Professor Robin A. Weiss krijgt op 26 november 2001 aanstaande de M.W. Beijerinck Virologie Prijs 2001 van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen. Robin Weiss, hoogleraar virale oncologie aan het University College London, ontvangt de prijs van fl. 75.000 (34.000 euro) voor zijn werk op het gebied van de virologie, in het bijzonder voor zijn onderzoek aan retrovirussen.
Robin A. Weiss (1940) is als hoogleraar verbonden aan het Wohl Virion Centre, Windeyer Institute of Medical Sciences van het University College London. Eerder werkte hij bij de Imperial Cancer Research Fund Laboratories en van 1980 tot 1998 was hij directeur onderzoek van het Institute of Cancer Research in Londen.
Weiss doet onderzoek naar menselijke en dierlijke virussen, met speciale aandacht voor opkomende en nieuw geïdentificeerde virussen, alsmede virussen die van dieren op mensen kunnen overgaan. Vooral virussen die AIDS en kanker kunnen veroorzaken, zoals HIV, HTLV en bepaalde herpesvirussen hebben zijn belangstelling. Ook hield hij zich bezig met zogenaamde endogene retrovirussen bij varkens, en hij ontdekte dat deze in principe overdraagbaar zijn naar de mens. Weiss' publicatie in
Nature Medicine uit 1997 over hoe virussen die van nature bij varkens voorkomen menselijke cellen kunnen infecteren maakte een enorme discussie los over de mogelijke gevaren van xenotransplantatie.
De prijsuitreiking zal plaatsvinden op maandag 26 november a.s. om 16.00 uur in het gebouw van de KNAW. Prof. dr. A.D.M.E. Osterhaus, winnaar van de Beijerinck Virologiemedaille in 1998, spreekt de laudatio uit en professor Weiss zal een lezing houden over
Retroviruses: family heirlooms and new acquisitions. Daarin gaat hij onder meer in op de virussen die de laatste 12.000 jaar via dieren bij de mens zijn terechtgekomen, zoals mazelen, waterpokken, polio, gele koorts en natuurlijk het HIV-virus.
De KNAW heeft in 1965 de Stichting M.W. Beijerinck Virologiefonds opgericht ter nagedachtenis van de viroloog Martinus Willem Beijerinck. Tot nu toe werd om de drie jaar een medaille uitgereikt aan een vooraanstaande, meestal Nederlandse, viroloog. Dankzij een recent legaat is het nu mogelijk geworden een driejaarlijkse internationale prijs op het terrein van de virologie toe te kennen, waaraan een geldbedrag van fl. 75.000 is verbonden.